DVD Baskı

Lima Mini DVD Baskı

Lima Mini DVD Baskı

DVD Baskı Nedir?

CD kapasitesinin yetmedi durumlarda DVD‘ler kullanılır. DVD Baskı ile ilgi çekici bir pazarlama yüksek kaynaklı bilgi aktarımı sisteminin sahibi olursunuz.

DVD Baskı Nasıl Yapılmalıdır?

  • DVD baskı yapılırken, müşterilerin ve kullanıcıların talepleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Çok hassas bir işlem olduğu için DVD baskısı sırasında çalışan elemanların gereken hassasiyeti göstermesi önemlidir.
  • DVD baskısı sırasında kullanılan renkler titizlikle seçilmelidir. İçeriğinin rengi gümüş olacağı için, zemin mutlaka beyaz renkte olmalıdır.
  • DVD baskısında dikkat edilmesi gereken bir unsur ise; DVD yüzeyine beyaz rengin basılmasıdır. Eğer tasarımda birkaç renk temel alınarak baskı yapılacaksa ve gri tonlar hakimse, siyah üzerine basılmalıdır. Kullanılan renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.

DVD Baskı Türleri Nelerdir?

  • Serigrafi Baskı
  • Etiket Baskı
  • Pantone Baskı

DVD Baskı Neden Gereklidir?

DVD film, birçok veri için kullanılır ve müzik için de kayıt aracı olarak kullanılır. Günümüzde DVD video, sıradan kasetlerin yerini almış önemli bir araçtır. DVD görüntü ve ses kalitesinin mükemmel olması ve birçok donanıma sahip olması sebebiyle insanların evlerini sinema salonuna çevirir. Filmlerin oluşması için arka plan bilgilerinin de yer aldığı birçok özelliğe sahiptir. DVD nin büyük kayıt kapasitesini göz önünde bulunduran insanların sıkça tercih ettiği bir araçtır.

DVD teknolojisi son dönemde adından sıkça söz edilmiştir. CD’ler verilerin kaydedilmesiyle birlikte görüntü kullanımı sayesinde kullanılan DVD’lerin kullanım yelpazesi çok geniştir. Bu DVD’lerin içinde fragmanlar, değişik açılardan film izleme ve buna benzer birçok özellik bulunmaktadır.  Bu özellikler DVD üreten firma tarafından konulmaktadır. Bu işlemin piyasadaki maliyeti de kullanılmış olan verilere göre değişiklik göstermektedir. DVD’ler sayesinde sinemada izlenilen film kalitesinde ses özelliğini evlere taşınabilir ve evin konforunda DVD yardımıyla film izlenebilir. Gerçekçi ses kalitesi sayesinde kaliteli zaman geçirilmesine olanak sağlanır. DVD sayesinde tüm bilgileri normal bir CD yüzeyine daha fazla sıkıştırmak mümkündür.  Bir DVD üzerine yaklaşık iki buçuk saatlik bir görüntü alanı sığdırılabilir ve mevcut filmlerin hemen hemen hepsi sığdırılabilir.

Diğer reklam araçlarına göre, daha kolay saklanabilen ve taşınabilen DVD’ler sayesinde kurumların reklamı çok iyi bir şekilde yapılır ve önemlerine önem katılır. Hazırlanan veriler DVD okuyucu veya bilgisayar sayesinde bir monitör, TV, ya da izdüşümü cihazı ile görsel, sesli, hareketli olması sayesinde hedef kitlelerin maksimum ilgisini çekecektir. Daha önceki yazılarımda da değinmiş olduğum “Serigrafi” sayesinde yapılan ürünler, kişi ve kurumların belirlemiş oldukları seçenekler çerçevesinde paketlenmektedir.

Tekrar değinmek gerekirse Serigraf; ipek malzeme kullanılarak yapılan matbaa sınıfı farklı bir baskı yöntemidir. DVD üzerine baskı yapılması yöntemi “Serigrafi” denilen bu yöntemle DVD üzerine doğrudan yapılır. DVD Baskı, bu alanda eğitimini almış kişiler tarafından gereken hassasiyetin gösterilmesi sonucu ortaya konulmasıyla oluşur, çünkü emek gerektiren özel bir işlem olduğu için özenli çalışmak esastır. Serigrafi aşamasında kullanılan kalıp sistemi, matbaa kalıplarından biraz farklıdır. Serigrafi baskı teknolojisine sahip DVD üzeri baskı makinesi ile DVD üzerine çeşitli işlemler ve renkler kullanılarak yapılır. Otomatik kontrol sistemleri sayesinde DVD baskısının düzgünlüğü ve doğruluğu kontrol edilir. Bir günde binlerce adet üretilebilir.  DVD baskılarında kaliteyi yakalamak için kullanılan malzemenin türü de oldukça önemlidir. Serigrafi sonucunda yapılan DVD baskılarının yapımın da kullanılan kalıplar CD yapımındakiyle benzerlik göstermektedir. Kalıp ne kadar özenli hazırlanırsa, sonuç da ortaya çıkacak olan baskı kalitesinde o kadar artacaktır.